Polaganjem vijenaca i odavanjem počasti kod spomenika u Perivoju grofa Draškovića u Dugom Selu obilježen je Dan antifašističke borbe, državni praznik kojim se Hrvatska prisjeća početaka organiziranog otpora fašizmu tijekom Drugoga svjetskog rata.
Obilježavanju su nazočili gradonačelnik Dugog Sela Nenad Panian i njegov zamjenik Kruno Blažinović, potpredsjednici i članovi Gradskog vijeća, predstavnici Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Dugog Sela, Policijske postaje Dugo Selo, Vatrogasne zajednice Grada Dugog Sela te predstavnici političkih stranaka - Klub vijećnika Nezavisni-GLAS, NL dr.Nenad Panian.
Počast je odana i na spomen obilježjima u Oborovu, Ostrni, Preseki, Andrilovcu, Leprovici, na Novom groblju te kod OŠ Josipa Zorića.
Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Marijan Krivec istaknuo je kako su vrijednosti antifašizma i danas jednako važne. "Društvo koje ne poznaje vlastitu povijest teško može graditi sigurnu budućnost. Antifašizam nije samo dio naše prošlosti, već trajna obveza očuvanja slobode, jednakosti i međusobnog poštovanja. Umjesto podjela, potrebno je njegovati kulturu sjećanja i uvažavanja kako bismo zajednički gradili pravednije društvo", poručio je Krivec.
Dodao je kako je važno kontinuirano upozoravati na pojave netolerancije i govora mržnje.
Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj se obilježava 22. lipnja, u spomen na osnivanje Prvog sisačkog partizanskog odreda 1941. godine u šumi Brezovica pokraj Siska, prve antifašističke postrojbe u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe. U Republici Hrvatskoj službeno se obilježava od 2002. godine kao podsjetnik na važnost očuvanja slobode, demokracije i povijesne istine. amš

















